www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Tamer Arslan

Tamer Arslan
maviradyogazetesi@outlook.com.tr
Tahammül sınırınız ne kadar
07/01/2019

Tahammül sınırınız ne kadar

Değerli okurlarım tekrar sizlerle güncel ve yön verecek yorumlarla yeni yıl da buluşmak güzel oldu. Günümüz de yaşanan siyasal, kültürel ve bazen de çevresel nedenlerden dolayı oluşan felaketlerle ilgili birkaç yorumum olacaktır. Bugün çevremizde yaşanan savaşlar ve ülkelerindeki yaşam standart’ının kendilerine uymamasından dolayı ülkelerini terk ederek ülkemize göç yolarıyla bazen yasal yâda yasadışı yollarla ülkemize kimi geçici kimi ise temeli yerleşmek üzere ülkemize gelen yabancılar bulunmakta geçen ülkemizde yaşayan yabancıların sayıları konusunda bir istatistik liste yayınlandı. Bu listede ülkemizde en az yabancı yaşayan ilimiz Bayburt 32 kişi yaşamakta en çok yabancıda İstanbul da yaklaşık üç milyondan fazla insanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Öncelikle şunu belirteyim tüm Dünyada bir savaş hali yâda ülkelerindeki standartlar yâda yönetim biçimi ile uyumsuzluktan dolayı oluşan yâda iç çatışmalardan oluşan göçler nedeniyle ülkelerini terk edip bir başka ülkeye umut yolculuğuna çıkıyorlar.

Gelelim işin özüne bugün ülkemizin komşusu olan yâda komşumuz olan ülkenin komşusundan gelen düzensiz göçlerle karşı karşıyayız. Bizim artık bunlara alışmamız gerek bunun için birlikte ortak yaşamaya hazırlanmalıyız çünkü bu göçler Doğukaradeniz de Zengin Arap turistler (Suudlu,Kuveytli,Bahreyli,Katarlı) ev alıp yazın yazlıkçı olarak yerleşmişler.

Bir diğer taraftan İran üzeri Afganistan dan gelen (Hazaralı,Puştun,Özbek) savaş mağdurları da bulunmaktalar ayrıca azda olsa Afrika dan gelen Sudan dan öğrencilerde bulunmaktalar neyse bu orada yaşayanlar.

Ülkemiz genelinde en çok geçici Korumaya muhtaç Suriyeliler listenin en üst sırasını oluşturuyor. Bugün Adana ve Ceyhan da en çok yaşayan yabancı olarak Suriyeliler oluşturmaktadır. Çözüm artık budan sonra birlikte ortak yaşamı öğrenmeliyiz insanlar farklı ülke ve etnik yapı veya inançtan ola bilir bugün bir komşumuz Suriyeli olabilir yarın Afganlı, Iraklı, Ürdünlü, İranlı, Lübnanlı yâda bir Yunanlı olabilir.

Artık bu ülkede insanlar yabancı olabilir ama bu ülkeye vergisini veren vatandaşlık görevini yerine getiren herkes birinci sınıf vatandaşı olarak bakmalı insanların bireysel olarak işledikleri suçlardan dolayı geldikleri ülkenin tümünü suçlamak yanlış ve haksızlıktır. Bu ayrımı gözeterek Tüm insanlara eşit şekilde davranmalıyız. Suçu olanın cezasın ülkemizdeki kanunlar verir.

Birlikte yaşam koşularını oluşturmak için çocuklarımıza ilkokuldan başlayan eğitimle olur bunu sağlamanın yolu ortak yaşam adı altında bir ders kitabı hazırlanmalı ve tüm okullarda okutulmalıdır.

Diğer konumuz Ceyhan da mercin çayının taşması sonucu Altıgöz Köyünde,Ceyhan nehri kıysında çadırda yaşayan geçici tarım işçilerinin çadırlarını su basması ve Ceyhan Belediyesinin ani Müdahalesiyle Ceyhan kapalı spor salonuna taşınan tarım işçileri. Bizim artık doğal afetlerden veya geçici korumaya muhtaç insanlar için bir tesis kurmamız gerekmektedir.

Bu tesisin içinde Aşevi, yatakhanesi, çamaşırhanesi, hamamı ve ibadethanesi olan birçok amaçlı bir tesise ihtiyaç olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Kendinize ve yaşadığınız yerlere iyi bakın. Bak nasıl güzel oluyor hayat….

Tamer Arslan

 

 

 

  Paylaş | | Yorum Yaz
71 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Öğretmenlerimize kırk yılda köle olsak onların haklarını ödeyemeyiz - 22/11/2018
Tanınırlığımızı hatırladıktan sonara gelemim gündemimize tabiî ki herkesin ilk beklentisi siyaset olacak kim aday hangi partiden aday gibi beklentiler içersindesiniz tabiî ki öğrenmek bilgilenmek doğal hakkınız çünkü Dört yılık yada beş yıllık
Sinemanın ‘’Adanawood’’ yada ‘’AltınKozawood’’ Olmalı - 24/09/2018
Selam Dostlar Bu köşe yazısın da sizlere Adana Altın Koza ve Türk sinemasının 100. yılın dan
....
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 6°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret13076
FİKSTÜR
BRT