www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Dinçer Gür

Dinçer Gür
UZAYDAN DÜNYAYA BAKABİLMEK
04/12/2018

UZAYDAN  DÜNYAYA BAKABİLMEK

Sözlerime tüm İNSAN IRKI nı selamlayarak ve KUR’AN-I KERİM de AL-İ İMRAN suresi 190 ve 191.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.

Diyanet İşleri: Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır.

Diyanet İşleri (eski): Onlar ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler: 'Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın, Sen münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru'

Ayette (delil) açıklandığı üzere, YARATICI uzayın ve üzerinde yaşadığımız dünyanın yaratılması ve belirli bir düzene göre devamlılığını sürdürdüğü bu yaşam tarzının DÜŞÜNÜLMESİ gerektiğini ve tüm bunların boş yere olmadığını anlatmak istemiştir.

Dikkat buyurursanız her şey İNSAN lariçindir..İNSAN ırkının yaşaması için gerekli düzeneklere göre YARATICI tarafından ayarlanmıştır..Güneş belirli bir mesafede durmaktadır..Şayet daha yakında olsa dünyamızda hayat olmayacaktı..Güneş daha uzakta olsaydı yine dünyamızda hayat olmayacaktı..Dünyanın dönüş hızı kendi ekseninde 167000km  güneşin etrafında ise 107000 km hızla dönmektedir..Bu hız ne bir eksik ne bir fazladır..Gündüzler ve geceler sürekli birbirini takip etmektedir..

Sizden ricam şudur: bir anlığına EMPATİ(kişinin kendisini başkasının yerine koyması) yapalım hayal kuralım..kendinizi bir astronot muşçasına uzayda hayal ediniz ve oradan DÜNYA gezegenine bakınız..ne göreceksiniz biliyormusunuz..?dünyanın küçücü olduğunu kıtaların  okyanusların küçücük olduğunu göreceksiniz..uzayda özel elbise ile dolaşmak zorunda olduğunuzu oysa ki dünyada buna gereksinim olmadığını düşüneceksiniz..yerçekimsiz bir ortamda sağa sola savrulurken dünyamızda emin adımlarla yürüyüp koşarak  ve araçlarınızla rahat bir şekilde gidebildiğinizi düşüneceksiniz…

İşte hal böyle iken,şu durumu anımsatmak istiyorum..Tüm dünya imkanları biz İNSANLAR için yaratılmışken diğer gezegenlere ve galaksi sistemlerine göre dünyamız bir pirinç tanesi gibiyken neden DÜNYAMIZ üzerinde biz İNSANLAR birbirimizle anlaşamamaktayız..!!!neden aramızda sürekli kavgalar sürekli savaşlar olmaktadır..Neyi paylaşamıyoruz..???uzaydan dünyamıza bakıldığında insan denilen canlıyı gözlerimizle bile göremediğimiz halde neden bu anlaşmazlık bu birbirimize olan saygısızlık neden…???Umudumuzu elimizden almaya çalışmak umutsuzlaştırmak ve mutsuzluğu yaşatmaya çalışmak neden..???

İnsan denilen varlık karmaşık bir yapısı olmasına rağmen çok nazik ve çok aciz bir vücut yapısına sahiptir.Yaşam alanı tıpkı dünyamız yaşam alanı gibi olmalıdır ne bir eksik ne bir fazla…

İşte bu acizliğimizin içerisinde İnsan da öyle karışık ruh halleri vardır ki bu her şeyi alt üst etmektedir..bunlar  KİBİR-LİDERLİK DUYGUSU-ÜSTÜNLÜK TASLAMA gibi…

Sevgili kardeşlerim ayette bahsedildiği şekilde  derin derin düşünmemiz gerekiyor,sorgulamamızgerekiyor..Tüm İNSANLIĞIN ortak yanı birlikte yaşadığımız şu güzelim DÜNYAMIZDIR..Başka gidecek yerimiz yok..Aynı oksijeni(O2) paylaşıp aynı kara parçalarında yürüyüp aynı okyanuslarda dolaşıp aynı gökyüzüne sahip olduğumuz göklerde  uçmaktayız…O  halde bu ANLAŞMAZLIK NİYE..???BU KAVGA NİYE…???BU KİBİR BU ÜSTÜNLÜK TASLAMA NİYE..???

Hepimiz aynı zayıf aciz tipik insan vücuduna sahibiz..Sadece maddiyat ve ateşli silah güçlerimiz  ve bilim ve teknik bakımından farklıyız…Bu kuvvet ve güç gösterisi yüzünden neden YARATICININ yarattığı güzel varlık İNSAN sebepsiz yere acı çekmekte ve hatta ölmektedir..Neden bizlerden güçlüler güçsüzleri EZMEKTEDİR..???

İlla ki bir kişi SALTANAT sürüp diğerleri KÖLE mi olmalıdır..???Kim yazmış bu kanunu nerede yazılmış  kim söylemiş gösterin de bilelim…!!!

Her şey insanlar içindir..Şayethergün fabrikaların bacalarından çıkan zararlı dumanlarla veya bilinçli  çıkartılan orman yangınlarıyla veya eksoz gazları ile kirlettiğimizi bile düşünemediğimiz  o MAVİ GÖKYÜZÜNÜN bizlere küsüp bir anlığına oksijen vermediğini düşünsenize…???

Sudan karaya çıkmış balıklar gibi çırpına çırpına can verirdik inanın…O halde neden evimizi (DÜNYAMIZI) kirletiyoruz…???Gerçekte ise evimizi (bina) kirletmez ve kirlettirmeyiz..Fakat dünya bizim gerçek evimiz..!!!Lütfen onu kirletmeyelim ..Bizler onu koruyup gözetirsek o da bizlere şefkatli kollarını açar kiii her zaman bunu yapmıştır…

Sevgili kardeşlerim , anlatmaya çalıştığım şu kısacık ömrümüzde kimse kimseden ÜSTÜN değildir..!!!ÜSTÜNLÜK yalnızca TAKVA iledir…hucurat suresi 13.ayet te belirtildiği gibi…

Elmalılı (sadeleştirilmiş): Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en TAKVALINIZDIR. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır.

Takva beş harfli bir kelimeden ibaret değildir..Takva aklınıza gelebilecek İYİ ve DOĞRU ve GÜZEL olan her şey dir…!!!

Güç ile diğer insanları YÖNETMEYE kölesi yapmaya çalışmak ve bunu yaparken de İNSANLARA acı çektirmek can yakmak ve can almak kabul edilir bir durum değildir…!!!Paylaş | | Yorum Yaz
15 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İŞİ EHLİNE VEREBİLMEK - 04/12/2018
Sözlerime tüm İNSANLIĞI selamlayarak ve kutsal kitabımız KUR’AN-I KERİM ‘ den NİSA SURESİ 58.ayet ile başlamak istiyorum..
ALGI YÖNETİMİNİN AKIL, ZEKÂ, MANTIK, DÜŞÜNCE VE SORGULAMA ÜZERİNE ETKİLERİ - 03/12/2018
ALGI NEDİR ; ALGI duyularımızın aldığı bilgileri yakalayan ,işleyen ve aktif olarak anlam kazandıran bir kabiliyettir.. ALGI YÖNETİMİ ; içeriğindeki bir çok unsur ile birlikte insanların kafasındaki sizin hakkınızdaki algıların yönetim sürecidir..
İSRAF VE GÖSTERİŞ - 09/11/2018
Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan İSRA suresi 27.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.
YALAN VE CEHALET - 25/09/2018
Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan NİSA SURESİ 135.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum..