www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Dinçer Gür

Dinçer Gür
İSRAF VE GÖSTERİŞ
09/11/2018

İSRAF VE GÖSTERİŞ

Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan İSRA suresi 27.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.

Elmalılı (sadeleştirilmiş-2) :Çünkü (malını) saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.

İSRAF ; kelime manası bakımından gereksiz harcama,gereksiz tüketim,savurganlık,tutumsuzluk olarak tanımlandırmaktadır..

İSRAF ; gereksiz ve ölçüsüz harcamaktan öte ilk aklımıza gelen ekmek,su,elektrik,doğalgaz vb. gibi şeyler olsa da aslında İSRAF gereksiz ve yersiz yere harcanan aklınıza gelebilecek her şey için söylenebilir..Yani sadece ekmek,su,elektrik vs. ibaret değildir..

İSRAF; bolluk zamanlarında bile yapılmamalıdır.Çünkü gün gelir ki bolluktan darlığa düşülebilir.Toplumumuz insanlarımız bu bakımdan her zaman ince düşünmeli ve ne cimrilik yapmalı ne de fazla savurganlık yapmalıdır..İkisinin ortasında adaletli harcamalı,yemeli,eğlenmelidir.İSRAF derken ilim israfı,sağlık israfı,zaman israfı,hayat israfı,ve doğal kaynakların israfı gibi aklınıza gelebilecek her şeyin israfı olabilir..

İSRAF ı önlemenin yolları çoktur fakat öncelikli olarak bunun anne ve babalar tarafından çocukluktan itibaren eğitimi verilmesi şarttır..İlk okuldan üniversiteye kadar ve sadece ekmek,su,elektrik le sınırlamadan sağlık,zaman,ilim,bilim,hayat,tabiat ve doğal kaynaklar konularında da İSRAF ın anlatılması gerekmektedir..

Yaklaşık dünya nüfusu 7.5 milyar kadardır. Yaratıcı dünyayı biz insanların yaşaması için yaratmıştır ve aynı yerkürede yaşamak durumunda olduğumuz için yaşadığımız dünyanın nimetlerini bilmemiz ve İSRAF etmememiz gerekmektedir.

İSRAF için düşünülmesi gereken şey kanımca şudur ; siz haddinden fazla tüketip israf ederken yeryüzünün bir kenarında sizin İSRAF ettiğiniz şeyi ÖZLEMLE bekleyen yardıma muhtaç birilerinin olduğunu düşünmeniz ve bunu daima hatırlamanızdır...!!! Örneğin bir düğün yapıyorsunuz fakat sırf gösteriş olsun diye aşırıya kaçıp haddinden fazla PARA harcıyorsunuz..İşte bu sizin harcadığınız fazla paraya ihtiyacı olan kim bilir kaç kişi vardır hiç bunu düşünüyormusunuz..???

GÖSTERİŞ demişken ; başkalarını etkilemek ya da başkalarına kendini beğendirmek ya da yalnızca böbürlenmek amacını güden aldatıcı yapay davranış gösteriş in kelime manasıdır..Vee İSRAF ın en çok yapıldığı durum GÖSTERİŞ yüzünden dir…!!!

Şahsi İSRAF , toplum İSRAF ı yanında YÖNETİCİLERİN İSRAFI da çok önemlidir…Tüm dünya liderlerinin İSRAF konusunda duyarlılığını göstermek açısından örnek olması lazımdır ve bunu her fırsatta bizzat toplumlarına yaşantılarından örneklerle göstermesi ve toplumlarını bu konuda aydınlatması lazımdır…Tıpkı bir anne ve babanın evlatlarına ÖRNEK TEŞKİL ETMESİ gibi…!!!

Dünya biz insanların yaşaması için mükemmel bir yerdir..Dünya kaynakları akıllıca kullanıldığı sürece hayatlarımızın sürekliliğine müsaade edecektir.Fakat akıllıca kullanılmadığı İSRAF edildiği zaman tükenecektir…BU da insanlar,topluluklar ve ülkeler arasında sorunlar çıkmasına  ve bu sorunların büyüyerek kavgaya ve hatta savaşlara dönebileceği unutulmamalıdır…!!!

Yeraltı ve yer üstü doğal kaynaklarının ve hatta aldığımız nefesin bile kıymetini bilmemiz gerekmektedir. Kendinize bir harcarken üzerinde yaşadığımız dünyamızı canlı tutabilmek için ona üç harcamalıyız kiiii dünyamız da bize iyi davranıp biz insanları üzmesin…

İSRAF ince düşünce ve yardımlaşma ile azaltılabilir diye düşünüyorum..Örneğin aşırı LÜKS bir araca bineceğiniz yerde fazlasını aç,sefil,yoksulluk içindeki diğer insanlara versek nasıl olur sorusuyla beyin jimnastiğinizi başlatmak istiyorum…Düğünlerde harcanan aşırı masrafları,cenazelerde harcanan aşırı masrafları ve bu örnekleri  düşündükçe çoğaltabiliriz kiii siz kardeşlerimden bu örnekleri çoğaltarak düşünmenizi  rica ediyorum…

AŞIRI İSRAF bir kişiyi,bir toplumu ve hatta bir ÜLKEYİ sıkıntıya düşürebilecek veya çökertebilecek güçtedir..Sözlerimi Kutsal Kitabımızdan ENAM SURESİ 141.ayet(delil) meali ile sonlandırmak istiyorum..

Elmalılı (sadeleştirilmiş-2)Asmalı ve asmasız(üzüm) bahçeleri,hurmaları,ürünleri,çeşit  çeşit ekinleri,zeytinleri ve narları,birbirine benzer ve benzemez şekilde yaratan O’dur.Her biri meyve verince meyvesinden yiyin,hasat günü de hakkını(zekat ve sadaka) verin ; ama İSRAF etmeyin..çünkü O İSRAF edenleri SEVMEZ…

Saygı ve Sevgilerimle….

 Paylaş | | Yorum Yaz
95 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİDE YANSITMA - 24/12/2018
YANSITMA; bireyin kendisinde görmek istemediği özellikleri başkasına veya başkalarına yükleyerek, yüklemeye çalışarak kendisini savunma mekanizmasıdır.
İŞİ EHLİNE VEREBİLMEK - 04/12/2018
Sözlerime tüm İNSANLIĞI selamlayarak ve kutsal kitabımız KUR’AN-I KERİM ‘ den NİSA SURESİ 58.ayet ile başlamak istiyorum..
UZAYDAN DÜNYAYA BAKABİLMEK - 04/12/2018
Sözlerime tüm İNSAN IRKI nı selamlayarak ve KUR’AN-I KERİM de AL-İ İMRAN suresi 190 ve 191.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.
ALGI YÖNETİMİNİN AKIL, ZEKÂ, MANTIK, DÜŞÜNCE VE SORGULAMA ÜZERİNE ETKİLERİ - 03/12/2018
ALGI NEDİR ; ALGI duyularımızın aldığı bilgileri yakalayan ,işleyen ve aktif olarak anlam kazandıran bir kabiliyettir.. ALGI YÖNETİMİ ; içeriğindeki bir çok unsur ile birlikte insanların kafasındaki sizin hakkınızdaki algıların yönetim sürecidir..
YALAN VE CEHALET - 25/09/2018
Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan NİSA SURESİ 135.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum..
....
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 6°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret13076
FİKSTÜR
BRT