www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Dinçer Gür

Dinçer Gür
YALAN VE CEHALET
25/09/2018
Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan NİSA SURESİ 135.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum..
 Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır..
Bildiğiniz üzere adalet doğruluk demektir ve YALAN SÖYLEMEMEK demektir..Şahitlik te doğruluk üzerine yapılmalıdır diyor YARATICI..
YALAN ; insanları yanıltma ,olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek, kişinin doğru sözden doğruluktan ayrılarak gerçeğin karşıtını yani tam tersini söylemesi, gerçek olmayan bir şeyi gerçek gibi göstermesi, olan bir şeyi de hiç olmamış gibi göstermesi şeklinde tanımlanabilir..YALAN kandırma ve aldatma ile de yakın anlama gelebilir..
YALAN,HİLE,ALDATMAK dinimizin yasaklamış olduğu davranışlardır.Çünkü YALAN insanların birbirlerine güven duygusunu yok ederek insanlar arasında sevgi saygı ortamının yok olmasına sebep olur..
YALANCI ; küçük veya büyük ÇIKAR ve MENFAATLERİ için başkalarına YALANLAR söyleyerek onları ALDATIR..!! Böylece hem kendi onur ve saygınlığını yitirir fakat bu arada başkalarına da zarar verir..
Kutsal Kitabımızda Enam Suresi 11.ayet mealine bakalım..
Diyanet İşleri (eski) : ‘’ De ki : Yeryüzünde gezip dolaşın sonra da YALANLAYANLARIN sonunun nasıl olduğuna bir bakın ‘’
YALAN söylemenin çeşitli nedenleri olabilir..bulunduğu ortamda mevkii makamını yükseltmeye çalışmak,şahsi çıkar ve menfaat peşinde olmak,kendisini içinde bulunduğu tehdit ve tehlikelerden korumaya çalışmak veya başka birilerini korumak,övgü almaya övgü kazanmaya çalışmak,veya kendisini bulunduğu ortamda üstün önemli bir kişilik olduğunu  veya zorla sadece kendisinin doğru olduğunu kabul ettirmeye çalışmak gibi sıralanabilir…
Kutsal Kitabımızda Zumer Suresi 3.ayet mealine bir bakalım..
Diyanet İşleri : İyi bilin ki halis din yalnız ALLAH’ ındır. O’nu bırakıp ta başka VELİLER,DOSTLAR edinenler,biz onlara sadece bizi ALLAH’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz diyorlar.Şüphesiz ALLAH ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir.Şüphesiz ALLAH ; YALANCI ve NANKÖR olanları doğru yola iletmez..
YALAN,HİLE,ALDATMA ile kendini başkalarına iyi,güzel,hoş göstermeye çalışmak,övgü almaya çalışmak,üstün göstermeye çalışmak zalimlik yapmaya benzer..Çünkü YALAN da bir çeşit zulümdür vee insanların kendi aralarında yaptıkları bu YALANLARLA dolu zulümler toplumların helak olmasına sebep olabilir..
Dinen YALAN kişinin gerçeği saklayıp bildiğinin aksini söylemesidir..YALANCILIK çok kötü bir huydur.DinimizYALANI haram kılmışve şiddetle yasaklamıştır..YALAN ruhi bir hastalıktır ve Müslümanların kendilerini YALANDAN korumaları gerekmektedir. Nitekim Ahzap suresi 70. Ayet mealinde..
Diyanet vakfı : Ey iman edenler ALLAH’tan korkun ve doğru söz söyleyin.. diye emretmiş yaratıcımız..
Ayette belirtildiği gibi YALANDAN uzaklaşmamız ve doğru sözler söylememiz gerekmektedir.YALAN insanların birbirlerine düşmelerine sebep olur.YALANCI hem bu dünyada hem de ahiret hayatında huzur ve mutluluk bulamaz..!!!Atalarımızın dediği gibi ; YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR…boşyere söylenmemiştir..
YALAN sahibini utandırır rezil eder..Kişinin YALANCI olduğu bir kere anlaşıldığında söylediği hiçbir söze inanılmaz ve güvenilmez..
YALAN söyleyen YALANLARINDA haddi aştıkça aşıyorsaaa onun kalbinde önce siyah bir nokta olur ve bu nokta büyüdükçe bu kişi ALLAH indinde YALANCI diye kaydedilir..demiş alimler
Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: dört haslet vardır; kimde bu hasletler bulunursa o kimse halis münafıktır..Emanet edilince hıyanet eder…Konuşunca YALAN söyler…Söz verince sözünde durmaz…Husumet edince haddi aşar…
Cehalet yada cahillik bilgisizlik ve insanın farkında olmama halidir..gerçeklerden kaçan gerçekleri çarpıtan insanlara bu söz yakıştırılır..Cahillik eğitimsizlik ,bilmezlik,okumamazlık,kültürsüzlük bilgisizlik olarak ta bilinir..
Cahillik bencillikle de ortaya çıkar..Çünkü bencil kişi araştırmaz ,sorgulamaz, dediğim dediktir ve kendi aklına göre yorumlar ve o yorumdan sapmaz..Kendi bilgisini yeterli zanneder karşısındakileri ise bilgisiz zanneder ve sonuna kadar kendi fikirlerinin savunma peşindedir…
Cahil diye adlandırılan insanların genel bir özelliği de geçmişte takılıp geçmişte yaşamalarıdır..Eskiden olanları anlatılmış masalları bir başkasından duyduğu hikayeleri kendince de üzerlerine bir şeyler katarak karşısındaki insanlara büyük bir İNAT ile kabul ettirmek için ellerinden geleni yaparlar..Bunlar yeniliklere kapalı ,uyumsuz ve çevresindeki farklılıklara tahammülsüz kimselerdir…
Kutsal KitabımızdaAhzap suresi 72.ayet mealine bir bakalım


Paylaş | | Yorum Yaz
91 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İŞİ EHLİNE VEREBİLMEK - 04/12/2018
Sözlerime tüm İNSANLIĞI selamlayarak ve kutsal kitabımız KUR’AN-I KERİM ‘ den NİSA SURESİ 58.ayet ile başlamak istiyorum..
UZAYDAN DÜNYAYA BAKABİLMEK - 04/12/2018
Sözlerime tüm İNSAN IRKI nı selamlayarak ve KUR’AN-I KERİM de AL-İ İMRAN suresi 190 ve 191.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.
ALGI YÖNETİMİNİN AKIL, ZEKÂ, MANTIK, DÜŞÜNCE VE SORGULAMA ÜZERİNE ETKİLERİ - 03/12/2018
ALGI NEDİR ; ALGI duyularımızın aldığı bilgileri yakalayan ,işleyen ve aktif olarak anlam kazandıran bir kabiliyettir.. ALGI YÖNETİMİ ; içeriğindeki bir çok unsur ile birlikte insanların kafasındaki sizin hakkınızdaki algıların yönetim sürecidir..
İSRAF VE GÖSTERİŞ - 09/11/2018
Sözlerime tüm insanlığı selamlayarak ve Kutsal Kitabımızdan İSRA suresi 27.ayet(delil) meali ile başlamak istiyorum.