www.ahmetcansever.com

ANA SAYFA

RSS

KÜNYE

İLETİŞİMwww.ahmetcansever.com
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/tamer.arslan.50999?lst=785767319%3A100005969824724%3A1537804166
  • https://www.twitter.com/Arslan1TAMER

Türkiye’de ilk olan proje

Seyhan Belediyesi öncülüğünde UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteci Komiserliği) desteğiyle oluşturulan içerisinde; dil, tekstil, dikiş, nakış bilgisayar ve bilgisayarlı Türkçe eğitimlerin verileceği Düşler Atölyesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk olan proje

Düşler Atölyesi, düşleri gerçekleştirip istihdama katkı koyacak

Seyhan Belediyesi öncülüğünde UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteci Komiserliği) desteğiyle oluşturulan içerisinde; dil, tekstil, dikiş, nakış bilgisayar ve bilgisayarlı Türkçe eğitimlerin verileceği Düşler Atölyesi’nin açılışı gerçekleştirildi. 2 milyon liraya mal olacak projenin tamamı UNHCR tarafından finanse edilecek.

UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği) ile Seyhan Belediyesi önemli bir hizmete imza attı. Bölgede yaşayan mülteciler ile yerli halk arasındaki entegrasyonu ve istihdama katkı sağlamak için “Düşler Atölyesi” isimli proje hayata geçirildi. Proje ile bölgede yaşayan mülteciler ile yerli halk aynı anda Akkapı Mahallesi’nde kurulan atölyede eğitim görecek. Eğitim ile birlikte kurulan tekstil atölyesinde çalışacak olan mülteciler ile yerli halk istihdama katılmış olacak. Projede 150 yerli halk ile Suriye ve Afganistan’dan gibi çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen mülteciler faydalanmış olacak. Burada üretilen ürünlerin halka ucuz yollu satışı sağlanacak. Böylelikle hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağalanmış olacak. Ayrıca Seyhan Belediyesinin ihtiyaç duyduğu personel kıyafetleri de burada üretilecek.

Açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Atölyede Türk ve göçmen kadınlarının konfeksiyon ve dikim dersleri alacağını ve Adana’da önemli yere sahip konfeksiyon sektörüne atölyede eleman yetiştirileceğini söyledi. Başkan Karalar, “Halkımız nerede ne ihtiyaç duyuyorsa onu yapmaya çalıştık. Onun için ilklerin belediyesi, halkın belediyesi, çalışkan belediye, dürüst belediye olduk. Ve onun için Seyhan Belediyesi halkı ile bu kadar bütünleşti. Bu ‘Düşler Atölyesi’de kadınlara verdiğimiz değerin önemli bir göstergesi. Kadın, erkelerle eş ve eşit olsun, çalışma hayatında olsun istiyoruz. Burada sadece konfeksiyon atölyesinde 80 kadınımızı istihdam edeceğiz. Burada hazır giyim dersleri verilecek. Burada konfeksiyon sektörüne kalifiye eleman yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Yardımcı Saha Müdürü Yasemin Şener ise 1960 yılından bu yana Türkiye’de desteklerinin sürdüğünü ve bu anlamda projeyi sahiplenen Seyhan Belediyesine teşekkür ettiklerini söyledi. Şener, “Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği olarak 1960’ tan buyana Türkiye Cumhuriyeti’ne desteğimizi sürdürüyoruz. Kamp içinde ve dışında insani yardım sağlıyor, mültecilerin halkla iletişimi güçlendiriyor, yerel yönetimlere destek sağlayarak aradaki mekanizmaların kuvvetlenmesine katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda Seyhan Belediyesi ile iş birliği yaparak ‘Düşlet Atölyesi’nin açıyoruz. Bizlerle iş birliği yaptığı için Seyhan Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından “Düşler Atölyesi”nin kurdelesi kesilerek açılışı gerçekleştirildi.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
69 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
....
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 6°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret13076
FİKSTÜR
BRT